Suriyelilere Çalışma İzni

Geçici Koruma Başvuru Sahibi (Tanıtma kartı) olan Suriyeliler nasıl çalışma izni alabilir?

Suriye uyruklu yabancıların şirket ya da şahıs işletmesi kurmaları, şirket ortağı olmaları, Suriye uyruklu bir şahsın şirketinde işçi olarak çalışmaları ya da sahibinin Türk vatandaşı olduğu bir şirket ya da şahıs firmasında çalışabilmeleri için almak istedikleri çalışma izin belgesi şartının en önemli kriteri Suriye vatandaşının kesinlikle Geçici Koruma Başvuru sahibi (tanıtma kartı) kimliğinin bulunması ve bu kimliği başvuru yapacakları şehir veya bu şehrin ilçelerinden birinden almış olmaları gerekmektedir.  

Suriyeli şahsın çalışma izni alabilmesi için tanıtma kartının en az 6 aylık olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Suriye uyruklu yabancı çalıştırılmak istenildiğinde, şirketler yada şahıs işletmelerinin, 5 SGKlı Türk vatandaşı çalıştırma zorunluluğu bulunmamakta olup ayrıca, 100.000 TL ödenmiş sermaye, 800.000 TL brüt satış veya 250.000 ABD doları ihracat gibi kriterlerden de muaftırlar.

Firmaların, 1 Suriyeli çalıştırmak için metinde bahse konu hususların bulunması gerekmekte olup, 2 Suriyeli çalıştırmak için 20 SGK lı Türk personel, 3 Suriyeli çalıştırmak için 30 SGK lı Türk personel çalıştırması gerekmektedir. Kısacası ilk Suriyeli çalıştırmakta personel kriteri aranmamakta olup daha sonraki her Suriyeli çalıştırma talebinde 10 Türk SGK lı çalıştırılması gerekmektedir.

 

İkamet (Oturma) izni olan Suriyeliler nasıl çalışma izni alabilir?

Suriye uyruklu yabancıların şirket yada şahıs işletmesi kurmaları, şirket ortağı olmaları, Suriye uyruklu bir şahsın şirketinde işçi olarak çalışmaları yada sahibinin Türk vatandaşı olduğu bir şirket yada şahıs firmasında çalışabilmeleri için almak istedikleri çalışma izin belgesi şartının en önemli kriteri Suriye vatandaşının kesinlikle geçerli ikamet (oturma) izin belgesinin olması gerektiğidir.

Göç İdaresi İl Müdürlükleri’nce verilmiş olan ikamet tezkeresi kartı ile çalışma izin belgesi müracaatında bulunulabilmesi için geçerli ikamet tezkeresinin en az 6 aylık olması gerekmektedir. Yani başlangıç ve bitiş tarihi arasında 6 ay olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Suriye uyruklu yabancı çalıştırılmak istendiğinde, şirketler yada şahıs işletmelerinin, 5 SGKlı Türk vatandaşı çalıştırma zorunluluğu bulunmamakta olup ayrıca, 100.000 TL ödenmiş sermaye, 800.000 TL brüt satış veya 250.000 ABD doları ihracat gibi kriterlerden de muaftırlar.

Yurt Dışından Başvuru Yapan Suriyeliler nasıl çalışma izni alabilir?

Suriye uyruklu yabancıların şirket yada şahıs işletmesi kurmaları, şirket ortağı olmaları, Suriye uyruklu bir şahsın şirketinde işçi olarak çalışmaları yada sahibinin Türk vatandaşı olduğu bir şirket yada şahıs firmasında çalışabilmeleri için almak istedikleri çalışma izin belgesi şartının en önemli şartı, bulundukları ülkedeki Türk Konsolosluğu’ndan referans numarası almaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Suriye uyruklu yabancı çalıştırılmak istendiğinde, şirketler yada şahıs işletmelerinin, 5 SGKlı Türk vatandaşı çalıştırma zorunluluğu bulunmakta olup ayrıca, 100.000 TL ödenmiş sermaye, 800.000 TL brüt satış veya 250.000 ABD doları ihracat gibi kriterlerden de birini karşılamaları gerekmektedir.

Ayrıca çalışma izni başvurusu yapılırken, Suriye vatandaşının pasaportunun geçerlilik süresinin en az 14 aylık olması gerekmektedir.

 

 

Powered by Bilgeweb